Płacisz 669 zł, a dostajesz 110 tys. zł. Za co?

Wystarczy, że kobieta w ciąży założy działalność gospodarczą i przez trzy miesiące opłaci składkę chorobową, a przez kolejny rok może cieszyć się z 9 tys. zł od państwa - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".
Proceder opisywany przez gazetę wymaga założenia niekoniecznie nawet fikcyjnej firmy. Kobieta w ciąży trzykrotnie opłacić musi miesięczną składkę w wysokości 223,32 zł, po czym może iść na sześć miesięcy chorobowego oraz pół roku urlopu macierzyńskiego. Przez rok dostawać będzie 9115 zł (250 proc. średniej płacy).

Jak pisze "DGP", trwają prace nad nowelizacją przepisów. Po wprowadzeniu zmian świadczenie zostanie wydłużone do trzech lat. ZUS przez dwa lata pokrywać będzie za kobietę na urlopie wychowawczym składki emerytalno-rentowe.
Jak twierdzą eksperci, takie przepisy wręcz zachęcają do nadużyć. A proponowane zmiany jeszcze mocniej sprawiają, że kobiety właścicielki firm są uprzywilejowane względem tych, które są pracownikami najemnymi. Mogą one bowiem tak manipulować składką chorobową, by uzyskać jak najwyższe świadczenie.


Wirtualna Polska/"Dziennik Gazeta Prawna"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz